Na czym polegał fenomem sagi Zmierzchu

Saga Zmierzch składa się z czterech części: „Zmierzch”, „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie” i „Przed świtem”. Wszystkie stały się bestsellerami, przynosząc autorce niesamowitą sławę i miliony fanów na całym świecie. Seria książek Stephenie Meyer sprzedała się w Polsce w liczbie 935 tysięcy egzemplarzy. Do tej pory osiągnęła na świecie wynik prawie 60 milionów na świecie. Ekranizacja pierwszej części w sumie zarobiła 380 milionów dolarów. W ciągu weekendu premierowego film „Zmierzch” zarobił w Stanach 69,6 miliona dolarów. Imponujące, prawda? Kto by się spodziewał, że historia dziewczyny zakochanej w wampirze stanie się takim międzynarodowym hitem. A jednak. Co o tym zdecydowało?
Główna bohaterka sagi, siedemnastoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ojca , który mieszka w deszczowym miasteczku Forks. Tam poznaje tajemniczego, przystojnego Edwarda Cullena. Nie można mu się oprzeć, ale i nie można go rozgryźć. Dziewczyna usiłuje poznać jego sekrety. Okazuje się, bowiem, że zakochała się w wampirze…


Fabuła jest więc bardzo banalna. Dlaczego więc film ma do dziś tylu wiernych fanów? Fenomen książek i filmów polega na przypomnieniu, o czym marzą i zawsze będą marzyły dziewczyny a nawet dorosłe kobiety. Chodzi o przeżycie wielkiego uniesienia miłosnego. O dreszczyk emocji oraz poszukiwanie księcia z bajki. Edward co jakiś czas wybawia ukochaną z opresji. Jest wobec niej szarmancki i opiekuńczy. W dodatku posiada świetne maniery, co dzisiejszych czasach bywa rzadkością u mężczyzn. Z łatwością wygrywa więc bój o serce Isabelli z Jacobem, typem współczesnego macho. Edward wygrywa rywalizację o miłość Belli z wilkołakiem Jacobem.


-Z punktu widzenia socjologii „Zmierzch” ma wszystko, co gwarantuje mu sukces. Z jednej strony mamy konflikt tragiczny: Bella-człowiek, Edward-wampir, Jakob-wilkolak. Główna bohaterka wie, że generuje to zagrożenie, ale ulega emocjom. Mamy trudny wybór między dwoma świetnymi chłopakami. Mamy zagrożenia, które budują dramatyzm i „popychają” akcje w różnych kierunkach. Szeroka galeria postaci pozwala nam znaleźć kogoś, z kim się utożsamimy. Ulokowanie w małym miasteczku daje poczucie bliskości (archetyp dziewczyny z sąsiedztwa), ale mamy też wielki świat prosto z Włoch. Jednak najważniejsza jest miłość, która pokonuje wszystkie przeszkody: wrogów, zdrowie, niezrozumienie społeczne itd. Do tego jeszcze pojawia się element rodziny, dziecka, czystości do ślubu, a wszystko okraszone całkiem dobrym językiem – grafomańskim, ale „czytliwym”. No cóż, Meyer stworzyła bestseller – podsumowuje socjolożka Monika Czaplicka.


Poza tym główną bohaterka – Bella Swan jest ucieleśnieniem przeciętnej, zwykłej nastolatki z wszystkimi problemami, z którymi zmaga każda dziewczyna w jej wieku. Wampir i wilkołak walczą o jej miłość. Która nastolatka nie marzyła o chłopaku poza jej zasięgiem? Która nie chciała, aby walczyło o nią aż dwóch mężczyzn nie z tej ziemi? O tym właśnie jest Zmierzch.

1 thought on “Na czym polegał fenomem sagi Zmierzchu

  1. Film nie był tworzony dla niszy, tylko dla wszystkich kobiet, więc zyskał w ten sposób na popularności.

Comments are closed.