Urządzenie sali kina domowego w domu. Praktyczne porady.

Planowanie własnej sali kina domowego jest łatwiejsze niż myślisz. Dzięki tym prostym wskazówkom można uzyskać prawdziwie „filmowy” efekt. Miłośnicy filmów i seriali wiedzą, że aby w pełni wykorzystać możliwości kina domowego, potrzebny jest duży ekran. Jednak posiadanie telewizora lub projektora, który sprosta temu zadaniu, to tylko część sukcesu. Samo pomieszczenie i akcesoria, które można dodać do ekranu są prawie tak samo ważne i mogą znacząco poprawić wrażenia. Od czego więc zacząć?

Znajdź odpowiednie pomieszczenie.

Wbrew pozorom (i temu, co można zauważyć oglądając niektóre projekty w Internecie), nie potrzebujesz dużego pomieszczenia, aby urządzić prawdziwie luksusowe kino domowe. Mała, nieużywana sypialnia może być łatwo przekształcona w pierwszorzędną salę kina domowego. A jeśli nie ma możliwości skorzystania z niezamieszkałego pokoju, przydatny może być sam salon. Oto niektóre z cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę.
1. Przestrzeń musi być odpowiednia dla osób, które będą ją zajmować. Pokój o powierzchni 10 metrów kwadratowych jest w zupełności wystarczający dla dwóch osób, może trzech.
2. Oświetlenie powinno być ściemniane aż do osiągnięcia prawie całkowitej ciemności.
3. Pomieszczenie powinno być wolne od echa.
Należy dobrze obliczyć odległość do ekranu i jego wielkość.
4. Jeśli to możliwe, nie powinien znajdować się w miejscu o dużym natężeniu ruchu.
5. Na wszystkich ścianach powinny znajdować się gniazdka ułatwiające zasilanie urządzeń.
6. Jeśli projektujesz nowy dom, może być wskazane zastosowanie ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych w celu ułatwienia ukrytego prowadzenia kabli.

Sala kina domowego – telewizory UHD i 8K.

Nowoczesne telewizory są doskonałym wyborem ze względu na swoją wszechstronność. Akceptują one wiele wejść do podłączenia wszelkiego rodzaju urządzeń, od odtwarzaczy Blu-Ray i zewnętrznych odbiorników do konsol do gier; ale są one również bardzo odpowiednie, jeśli chcesz trochę naturalnego oświetlenia, ponieważ oferują one większą jasność niż projektory. Są łatwe w instalacji, mają dobrą domyślną jakość dźwięku i świetny stosunek jakości do ceny.
Ze względu na swoje właściwości, telewizor będzie zazwyczaj preferowanym wyborem do salonu. Dzięki nim możemy oglądać dowolny program za pomocą jednego przycisku i nie ma potrzeby posiadania ekranu projekcyjnego. Co więcej, można się nimi w pełni cieszyć przy zaciągniętych żaluzjach. Z drugiej strony, ich wielkość nie jest zmienna i trzeba będzie wybierać je ostrożnie.

Projektory: dla miłośników kina wielkoekranowego.

Projektory są idealne dla kinowych doświadczeń. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy wolny pokój, w którym możemy stworzyć własny kącik kinowy, ponieważ możemy stworzyć ekran tak duży, jak tylko chcemy. W tym przypadku zaleca się pomalowanie ściany na kolor nie odbijający światła, lub lepiej użyć ekranu projekcyjnego, aby uchwycić najlepszy obraz.
Nowoczesne projektory posiadają funkcje Smart TV do oglądania telewizji poprzez streaming. Mają wejścia wideo, ale zazwyczaj są one dedykowane tylko do oglądania seriali i filmów, więc nie będziesz podłączał wielu urządzeń zewnętrznych zbyt często. Również dźwięk będzie o wiele bardziej autentyczny, jeśli uzupełnimy go o sprzęt surround lub dobry soundbar do oglądania filmów. To wybór dla wymagającego kinomana.

Wybór najlepszego możliwego dźwięku dla Twoich filmów.

Teraz, gdy mamy już obraz, czas skupić się na dźwięku. Idealnie byłoby, gdyby pomieszczenie, w którym chcemy zainstalować nasze kino domowe było pozbawione echa, co zapewni nam idealną akustykę. Jeśli tak nie jest, możemy podjąć pewne decyzje projektowe, które pomogą poprawić jego charakterystykę brzmieniową. Dywany i wykładziny łamią pogłos i izolują pomieszczenie; np. po to, by nie przeszkadzać sąsiadom. Obrazy lub nawet krzesła po bokach mogą również zapobiegać pogłosowi, ponieważ rozbijają fale dźwiękowe.
Jeśli chodzi o system audio do wyboru, to zależy to od budżetu i poziomu wymagań. Dzisiejsze soundbary mogą zapewnić dobrej jakości dźwięk przestrzenny w dość przystępnej cenie, a niektóre z nich mają subwoofer, aby lepiej odseparować dźwięki basowe. Jednak najlepszym wyborem do sali kina domowego jest amplituner i system głośników 5.1 lub 7.1.
Prawdziwy system surround pozwoli Ci poczuć kroki, wystrzały i grzmoty dokładnie tam, gdzie się wydarzyły. Będzie nam się wydawać, że śledzi nas ktoś od tyłu, albo poczujemy, jak samochody wyprzedzają nas z lewej strony podczas pościgu. Jeśli zaczniemy od zupełnie nowego pomieszczenia, w którym będziemy tworzyć nasze kino domowe, łatwiej będzie nam zainstalować tyle głośników, ile chcemy.

1 thought on “Urządzenie sali kina domowego w domu. Praktyczne porady.

  1. Zdecydowanie trzeba sprawdzić 3 razy zjawisko echo w pomieszczeniu, żeby dźwięk był wysokiej jakości.

Comments are closed.