Za co lubimy Ankę z serialu „Przyjaciółki”?

Serial „Przyjaciółki” emitowany na antenie Polsatu od wielu lat zyskał niewiarygodną popularność. Na taki stan rzeczy złożyło się kilka faktów: gwiazdorska obsada aktorska ( Małgorzata Socha, Joanna Liszowska, Anita Sokołowska, Magdalena Stużyńska – Brauer), dobrze napisany scenariusz i realizacja na najwyższym poziomie. Poza tym widzowie zasiadający co tydzień przed telewizorami dostrzegają w bohaterach samych siebie. Anka, Patrycja, Inga i Zuza – cztery przyjaciółki z Warszawy – mają takie same problemy i radości jak widzowie. Zmagają się z trudnościami małżeńskimi, z dorastającymi dziećmi, często brakiem pieniędzy czy szeroko pojętą stratą. Serial nie epatuje jednak tylko negatywnymi wydarzeniami. Przyjaciółki razem świętują, cieszą się z narodzin kolejnych dzieci, wspierają i przeżywają wspólnie pozytywne wydarzenia. Na pytania widzów, z którą bohaterką identyfikują się najczęściej polskie kobiety, większość odpowie, że z rezolutną Anną Strzelecką.

Kim jest Anka Strzelecka?

Ankę Strzelecką, piękną blondynkę z uśmiechniętą twarzą, lubimy ze względu na jej podejście do życia, rezolutność i pragmatyzm. W najnowszym sezonie ujmuje osobistym urokiem, kobiecością i pewnością siebie. Jest dojrzałą kobietą zadowoloną z tego, co posiada. Nie zawsze jednak tak było. Anka wiele w życiu przeszła i mimo traumatycznych wydarzeń nadal wierzy, że życie może być piękne. Strzelecka od zawsze ceniła wartości takie jak rodzina, wierność małżeńska, dzieci, dopiero potem praca czy pieniądze. Typowa Matka Polka skoncentrowana na innych, nie na sobie. Początkowo niedoceniana przez męża Pawła popada w alkoholizm, wątpi w siebie i swojej umiejętności. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko. Dlatego też długo daje sobą manipulować , jest słaba i uzależniona od męża. Być może dlatego Paweł jej nie szanuje. Anka jednak przechodzi przemianę, zaczyna wierzyć w swój potencjał, staje się silna. Nie dla innych, lecz dla siebie. Mało atrakcyjna blondynka z nadwagą staje się pewną siebie, zdecydowaną, ale nadal ciepłą i empatyczną kobietą. Przemianę zaczyna dostrzegać jej mąż Paweł. Relacje między małżonkami zmieniają się, w najnowszym sezonie widzimy, że mężczyzna dla ukochanej jest w stanie zrobić wiele, nawet nauczyć się tańczyć …tango.

Siła jest w każdej z nas.

Przyjaźń w życiu Anki odgrywa bardzo duże znaczenie. To dzięki niej kobieta radzi sobie z przeciwnościami losu. Najpierw uzależnienie od alkoholu. To właśnie przyjaciółki zauważają, że Strzelecka ma problem. Wypadek, który powoduje pod wpływem alkoholu, jest punktem zwrotnym w jej życiu. Inga, Zuza i Patrycja wspierają ją w trudnym procesie wychodzenia z nałogu. I mimo że kobieta wielokrotnie wątpi w sens terapii daje radę pokonać uzależnienie od alkoholu. Widz obserwujący życie Anki zauważa, że dzięki przeciwnościom losu Strzelecka staje się silniejsza, pokonuje bariery i idzie do przodu. Nieporozumienia i kłopoty wychowawcze z dorastającą córką Julką czy liczne zdrady Pawła sprawiają, że współczujemy Ance, a jednocześnie podziwiamy jej determinację i siłę. Jednak najtrudniejszym wydarzeniem w życiu Anki jest śmierć jednego z synów. Wydawać by się mogło, że kobieta nie poradzi sobie ze stratą, a jednak po okresie żałoby znów zaczyna się uśmiechać. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że w najnowszym sezonie widzimy już inną Ankę. Piękną, świadomą swojej kobiecości ( ubraną często w długie, zwiewne sukienki lub eleganckie garnitury ), dojrzałą, pogodzoną z rzeczywistością i silną. Z przyjemnością spogląda się na jej uśmiechniętą twarz i mądrość wynikającą z tego, co przeżyła. Bo Anka, mimo że delikatna i krucha, jest niezwykle silną kobietą.

Za co lubimy Ankę?

Kobiety cenią Ankę za jej charakter i rodzinność. Nie zawsze idealna, a jednak pełna ciepła i empatii. Zaraża uśmiechem i pozytywnym podejściem do życia. Strzelecka uczy także współczesne Polki, że dojrzałość może być niezwykła. Jako młoda kobieta poświęciła się mężowi i rodzinie, dopiero teraz realizuje swoje plany i marzenia. Kończy studia, pracuje w kancelarii prawniczej, radzi sobie doskonale w porzuconym przed laty zawodzie. Zmienia się również wizualnie. W eleganckich sukienkach lub garniturach wygląda zarówno kobieco, jak i profesjonalnie. Anki nie da się nie lubić. Ujmuje uśmiechem i pozytywną energią. Dopiero teraz jednak myśli też o sobie, nie tylko o innych.

Anka Strzelecka to bohaterka, w której każda z nas odnajdzie coś z siebie. Być może dlatego tak cenimy i lubimy postać graną przez Magdalenę Stużyńską – Brauer.